Trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając łóżka tapicerowane z materacem

sypialnia w dobrym stylu

Za najciekawszy przykład łóżka sypialnianego od lat uważany jest model tapicerowany z materacem. Nic więc dziwnego, że łóżko tego typu stało się w pewnym momencie synonimem komfortu i luksusu. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę w momencie jego wyboru, jeśli zależy nam na cieszeniu się jego wysoką jakością przez długie lata?

Po pierwsze – odpowiednie wymiary

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad innymi aspektami związanymi z wyborem idealnego łóżka, musimy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie jego wymiary są najbardziej optymalne. Oczywiście, w najbardziej komfortowej sytuacji znajdują się te osoby, których sypialnia ma spory metraż. Niewiele je ogranicza, a tym samym łóżko może mieć dowolną szerokość i długość. Nietrudno się jednak domyślić, że w zdecydowanej większości przypadków nie ma mowy o aż tak dużym komforcie. Producenci często podają zarówno wymiar zewnętrzny, jak i wewnętrzny łóżka. Ten pierwszy może okazać się znacznie bardziej pomocny przy planowaniu. Informuje o całkowitej wysokości, długości oraz szerokości łóżka.

Ważnym aspektem przy zakupie łóżka tapicerowanego z materacem jest również wysokość jego wezgłowia. W niewielkich sypialniach łóżko jest często ustawiane pod oknem, warto więc zatroszczyć się o to, aby wezgłowie nie utrudniało jego otwierania i zamykania.

Po drugie – łóżko a styl sypialni

Oczywiście, choć rozmiar łóżka ma duże znaczenie, nie jest jedynym aspektem, któremu należy poświęcić maksimum uwagi. Gdy wybieramy idealny model, nie możemy zapominać także o tym, jak dużą rolę odgrywa jego spójność stylistyczna z innymi elementami wyposażenia sypialni. Na szczęście, dziś łóżka tapicerowane charakteryzuje duża różnorodność. W sprzedaży czekają na nas zarówno nowoczesne rozwiązania, jak i łóżka klasyczne. Zachwyca także nieśmiertelny styl glamour oraz modele industrialne, których tapicerowana część nawiązuje do cegły i metalu. Ograniczeniem jest tu przede wszystkim nasza wyobraźnia.

Łóżko tapicerowane z materacem ze sklepu internetowego Meble BIK
Łóżko tapicerowane z materacem ze sklepu internetowego Meble BIK

Po trzecie – tkanina obiciowa

Szukając łóżka tapicerowanego z materacem na lata nie można zapominać również o znaczeniu, jakie ma materiał, z którego będzie ono wykonane. Wiele osób podchodzi przecież do łóżek tego rodzaju z rezerwą właśnie dlatego, że obawia się o niską trwałość oraz nieustanne ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Na szczęście, również w tym zakresie jesteśmy świadkami wielu korzystnych zmian. Bez trudu znajdziemy dziś więc tkaniny, których znakiem rozpoznawczym jest duża odporność na ścieranie, problemem nie jest dziś też łatwe czyszczenie nowoczesnej tapicerki. Wiele łóżek jest obitych tkaninami hydrofobowymi. Ich włókna już na etapie produkcji są pokrywane specjalnymi molekułami „odbijającymi” zabrudzenia. Oczywiście, również te tkaniny powinny być regularnie czyszczone, jeśli jednak czynność ta będzie wykonywana systematycznie, nie będzie trzeba obawiać się trudnych do usunięcia plam. Przed zakupem konkretnego modelu dobrze jest zresztą skonsultować ze sprzedawcą sposób dbania o tapicerkę, bo problemy w tym zakresie są zazwyczaj generowane właśnie przez naszą niewiedzę.

Dobrze jest też pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko jakość i rodzaj, ale również kolor tkaniny obiciowej wykorzystywanej w danym modelu łóżka. Podobnie, jak miało to miejsce w odniesieniu do samego rodzaju łóżka tapicerowanego, tu ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia. Dobierając kolory dobrze jest jednak pamiętać o tym, w jaki sposób oddziałują one na otoczenie. Jasne są wykorzystywane po to, aby optycznie powiększyć sypialnie, podczas gdy ciemne sprawdzają się znakomicie, gdy chcemy stworzyć bardziej przytulną atmosferę w większym, a przez to surowszym pomieszczeniu. Kolor tkaniny może także wpływać na nasze samopoczucie. Sypialnie utrzymane we fioletach, beżach oraz odcieniach szarości są pomieszczeniami relaksującymi. Z kolei pomieszczenia intensywnie zielone, żółte, czerwone oraz pomarańczowe pobudzają do działania. Wybierając kolor tapicerki warto przy tym pamiętać, że w pierwszej kolejności powinien się on nam podobać.