Gdy na ścianie pojawiają się tłuste plamy, jej wygląd znacząco się pogarsza. Plamy błyskawicznie rzucają się w oczy, a ponieważ mamy do czynienia z jednym z najtrudniejszych ich rodzajów, ich usuwanie również nie zalicza się do prostych zadań. Tłuszcz ma tendencję do przenikania przez każdą z warstw powłoki malarskiej, pokonuje przeszkodę jaką jest tynk i często dociera aż do muru. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z plamami, których nie jesteśmy w stanie usunąć.
Jak powstają tłuste plamy?
Zgodnie z zasadą, w myśl której profilaktyka jest lepsza niż leczenie, warto zadać sobie pytanie o to, jak dochodzi do powstawania tłustych plam. Wiedząc, co może do nich doprowadzić, łatwiej powinno być nam unikać pewnych sytuacji. Okazuje się jednak, że tłuste plamy pojawiają się z co najmniej kilku powodów.
Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest zachlapanie ściany. Winny bywa olej, niejednokrotnie przyczyną problemu okazuje się jednak również nasza nieostrożność. Każdemu zdarza się czasem oprzeć się o ścianę zatłuszczoną częścią ciała, dość powszechnym zjawiskiem jest przy tym również dotknięcie ściany zabrudzonym przedmiotem. Winne powstawania tłustych plam są również dzieci i zwierzęta,. Niełatwo jest skłonić je do ostrożności, a małe rączki i łapy są wcale nie mniej widoczne na ścianie niż plamy po oleju.
Czasem okazuje się zresztą, że tłuste plamy na ścianie pojawiają się na niej bez naszego zaangażowania. Zwykle są widoczne tam, gdzie przebiegają kable elektryczne. Takie zjawisko jest spowodowane tym, że kable są położone zbyt płytko. Przeważnie ma to miejsce w kuchni, bywa jednak i tak, że tłuste plamy na wysokości kabli pojawiają się również w innych pomieszczeniach.
Pośpiech nie jest złym doradcą
Gdy na ścianie pojawiają się tłuste plamy musimy pamiętać o tym, że czas może się okazać naszym wrogiem. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej, bo nie pozwolimy tłuszczowi na wniknięcie w głębsze warstwy. Nie ma, niestety, jednej metody usuwania tłustych plam, o której można byłoby powiedzieć, że sprawdza się bez względu na okoliczności. Kluczowe znaczenie ma to, z jakim rodzajem zabrudzonej powłoki mamy do czynienia, a także to, jak szybko zostało przez nas dostrzeżone zabrudzenie. Na szczęście, w karcie fabrycznej farby można znaleźć wiele przydatnych informacji, a wśród nich również dane na temat metod rekomendowanych przez producentów.
Najczęściej zaleca się sięgnięcie po gąbkę lub szmatkę. Powinna być ona miękka i wilgotna. Nie zaleca się stosowania mokrych gąbek, bo mogą one roznieść zabrudzenie zamiast je usunąć. Mokra szmatka jest też w stanie spowodować zacieki, a te potrafią być równie nieestetyczne, co tłuste plamy. Pomocna może okazać się również duża ilość piany w połączeniu z ciepłą wodę, a w przypadkach skrajnych – szczoteczka do zębów, a nawet ostra strona zmywaka. W ostatnim przypadku postulowana jest jak największa ostrożność. Zdarzają się przypadki, gdy podczas czyszczenia udaje się zdrapać warstwę farby, podczas gdy plama nadal jest doskonale widoczna.
Mniej typowe sposoby na tłuste plamy na ścianie
Jeśli konwencjonalne metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów, możemy odwołać się do tak zwanych domowych sposobów. Wiele z nich charakteryzuje się dużą skutecznością nie stanowiąc zagrożenia dla samych powłok malarskich. Tak jest choćby w przypadku usuwania tłustych plam z wykorzystaniem pianki do golenia. Zaleca się, aby posmarować nią plamę, a następnie odczekać dwie albo trzy godziny, kiedy to można przetrzeć plamę wilgotną szmatką.
Jeśli sposób z wykorzystaniem pianki do golenia nie zadziałał, możemy sięgnąć także po płyn do mycia szyb. Ta technika sprawdza się przede wszystkim w przypadku farb akrylowych i lateksowych i wymaga, aby po użyciu płynu poczekać kilkanaście minut, po czym umyć zaplamione miejsce ciepłą wodą. Niestety, jeśli i ta metoda zawiedzie, może się okazać, że jedynym wyjściem będzie ponowne pomalowanie ściany. Nawet decydując się na taki krok należy jednak pamiętać o konieczności zneutralizowania tłustych plam. Przeważnie pomagają w tym specjalne farby, które stosuje się przed właściwym malowaniem.