syrop z sosny

Jak zrobić syrop z sosny?

Trudno o skuteczniejsze naturalne lekarstwo na kaszel i przeziębienie niż syrop z sosny. Korzystano z niego od wieków, nic więc dziwnego, że również dziś ma on wielu zwolenników. Oczywiście, skuteczność syropu sosnowego nie zawsze jest taka sama i w dużej mierze jest uzależniona od tego, jakiej jakości są wykorzystywane do jego produkcji pędy. Na szczęście, przygotowanie takiego syropu w domowym zaciszu wcale nie jest skomplikowane.

Syrop z sosny – od czego zacząć?

Jeśli marzy się nam syrop z sosny, który będzie rzeczywiście skuteczny, powinniśmy przygotować go samodzielnie. Jeśli jednak chcemy zrealizować ten cel, pierwszym krokiem, na który musimy się zdecydować, jest zebranie pędów tego drzewa. Nie zawsze charakteryzują się one taką samą skutecznością, ich zbieranie dobrze jest więc zaplanować na przełom kwietnia oraz maja. Oczywiście, musimy też pamiętać o tym, aby sięgać jedynie po pędy naprawdę wartościowe. Ich rozpoznanie nie jest trudne. Najlepiej wybierać jasnozielone przyrosty charakteryzujące się brązową, nieco lepką łupinką. Także sposób ich przycinania nie pozostaje bez znaczenia. Dobrze jest wykorzystywać w tym celu bardzo ostry nóż albo sekator.

Co ciekawe, pędy sosny o największej wartości nie muszą być wcale zbyt długie. Eksperci uważają, że ich optymalna wielkość to 12 centymetrów. Dłuższe wcale nie mają więcej soku. Nie chcąc uszkodzić drzewa, dobrze jest trzymać się zasady, aby nie pozbawiać go wszystkich pędów nawet, jeśli sprawiają wrażenie obfitych w sok.

Syrop z sosny – sprawdzony przepis

Gdy mamy już zebrane pędy, możemy przystąpić do domowej produkcji syropu. W tym celu przyda się nam przynajmniej litrowy słoik z pędami, cukier oraz odrobina wody. Pierwszym krokiem jest zawsze odpowiednie przygotowanie młodych pędów. Powinny być one umyte, warto jednak robić to delikatnie, korzystając z chłodnej, bieżącej wody. Po umyciu można pokroić je na kawałki albo ugnieść z wykorzystaniem drewnianego tłuczka. Metoda ta jest bardziej czasochłonna, ma jednak spore grono zwolenników, bo pędy traktowane w ten sposób szybciej puszczają sok.

Przygotowane pędy należy układać w słoiku. Najlepiej robić to warstwami posypując każdą z nich cukrem. W końcowym etapie przygotowań można dodać do syropu odrobinę wody. Potem pozostaje nam już tylko zakręcić słoik i odstawić go na około tydzień. Jeśli nie uda się nam znaleźć dobrze nasłonecznionego miejsca, czas tworzenia syropu może się wydłużyć do około dziesięciu dni. Po upływie tego czasu można już zlać syrop do mniejszego słoika i schować tam, gdzie jest dość ciemno i chłodno.