Kilka rad jak zaoszczędzić pieniądze w firmie

świnka skarbonka na koszyku sklepowym

Czy prowadząc firmę można oszczędzać? Wiele osób, którym zadaje się to pytanie, natychmiast wspomina o zwolnieniach zbiorowych, ograniczeniu wydatków na szkolenia, a także o oszczędności na artykułach biurowych. Nietrudno się jednak domyślić, że żadne z tych rozwiązań nie jest wartościowe z perspektywy pozycji firmy. Zdecydowana większość nie wróży jej też najlepiej w przyszłości. Na szczęście, wspomniane rozwiązania nie są też wcale jedynymi, jakie można wcielać w życie.

Oszczędności dzięki oprogramowaniu

Nie ma już takiej branży, która nie korzystałaby z rozwiązań informatycznych. Różnorodne programy i aplikację ułatwiają komunikację z klientami i zachęcają ich do zakupów. Usprawniają też pracę osób zatrudnionych w różnych działach firmy i przyczyniają się do tego, że komunikacja między nimi jest sprawniejsza. Oprogramowanie to podstawa sukcesu, wielu osobom wydaje się więc, że musi być ono drogie. Rzeczywiście, nie brakuje aplikacji kosztownych, stanowiących poważne obciążenie firmowego budżetu. Czasem zwyczajnie nie można pozwolić sobie na rezygnację z ich zakupu. Nie jest to jednak reguła. Niejednokrotnie okazuje się, że istnieją bezpłatne odpowiedniki płatnych programów, które nie są wcale mniej atrakcyjne niż one. Nie mają może aż tak wielu funkcji, często też ich wygląd sprawia wrażenie gorzej dopracowanego. Są jednak funkcjonalne i pozwalają na skuteczną pracę firmy.

sprzęt it

W tym miejscu warto zresztą zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem z oprogramowaniem, którego nie jesteśmy zwykle świadomi. W wielu firmach można zauważyć tendencję do sięgania po pełne wersje programów bez względu na to, czy wszystkie moduły wchodzące w ich skład są w ogóle potrzebne. Bardzo często wysokie koszty są więc generowane przez rozwiązania, z których się nie korzysta. Warto przyjrzeć się więc bardziej krytycznie firmowemu oprogramowaniu, bo może już niewielkie zmiany sprawią, że firmowy budżet zacznie się lepiej prezentować.

Outsourcing jako źródło oszczędności

Nikt nie chce oszczędzać likwidując stanowiska pracy. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że delegowanie określonych zadań na zewnątrz przedsiębiorstwa niejednokrotnie prowadzi do sporych oszczędności. Plusem outsourcingu jest to, że pozwala uniknąć dużych kosztów. Jednocześnie mamy w jego wypadku do czynienia z rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie dostępu do usług wysokiej klasy specjalistów. Dzięki współpracy z firmami z zewnątrz można też zaoszczędzić na licencjach oraz oprogramowaniu. Jeśli firma rozwija się dynamicznie, outsourcing sprawia też, że nie trzeba obawiać się konieczności poświęcenia własnej przestrzeni biurowej.

Do niedawna usługi tego rodzaju kojarzyły się przede wszystkim z księgowością oraz IT. Dziś w ten sam sposób można jednak myśleć również o marketingu, transporcie i logistyce, audytach, szkoleniach, a nawet o administracji. Outsourcing nie jest rozwiązaniem wolnym od wad. Nie każda firma wywiązuje się też jednakowo dobrze z powierzonych jej obowiązków. Trudno jednak nie docenić tego, że współpraca z nią stanowi duże ułatwienie.

Nie tylko nowy sprzęt

Oszczędzanie na sprzęcie firmowym nie jest wcale mniej kontrowersyjne niż oszczędzanie na oprogramowaniu. Wypada więc podkreślić, że mówiąc o nim nikt nie ma na myśli korzystanie z przestarzałych rozwiązań tylko dlatego, że jeszcze się nie zepsuły. Sprzęt trzeba wymieniać, warto jednak zastanowić się nad tym, czy zawsze kupowanie nowych rozwiązań jest najlepszą z opcji. Dziś coraz więcej uwagi poświęca się sprzętowi używanemu i nie dzieje się tak bez przyczyny. Dla nikogo tajemnicą nie jest już to, że sformułowanie „używany” nie jest wcale synonimem określenia „gorszy”. Owszem, postęp technologiczny jest czymś, za czym trudno nadążyć, nie zawsze jednak pracownik biurowy musi posiadać najnowocześniejszy komputer pozwalający na wykonywanie grafik w wysokiej oszczędności. Tak samo, jak miało to miejsce w odniesieniu do oprogramowania, oszczędzanie na sprzęcie biurowym nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Jest jednak opcją, która zasługuje na to, aby się nią zainteresować.

panel drukarki

Oszczędności dzięki alternatywom

Czy ktoś słyszał o zamiennikach do drukarek? Coraz więcej przedsiębiorców interesuje się tego typu formą oszczędzania. Istotne szczególnie w firmach, w których na co dzień dużo drukuje się dokumentów, w tym firmach profesjonalnie zajmujących się drukowaniem. Ceny oryginalnych materiałów w czasie pandemii skoczyły jeszcze bardziej, więc nie dziwi nikogo już, że przedsiębiorstwa również w tym aspekcie szukają gdzie się da oszczędności. Okazuje się, że ta forma oszczędzania jest najmniej inwazyjna, ponieważ kupując dobrej jakości zamienniki do drukarek możemy tylko zyskać.

Aktualnie produkowane zamienniki do drukarek, aby liczyć się na rynku muszą spełniać określone normy. Producenci, którzy oferują produkty „no name” praktycznie nie liczą się w wyścigu po klienta. To właśnie znane marki kupowane są najczęściej. Dzieje się tak, ponieważ wytwórcy gwarantują określoną jakość swych produktów. Swoją drogą mają pieniądze na marketing i w ten sposób mogą zwiększyć zainteresowanie swoimi zamiennikami. Jednak, gdy wyeliminujemy aspekty marketingowe, niezawodność jest na pierwszym miejscu, a tę łatwo zweryfikować, również poprzez opinie klientów.