Jak kupować buty narciarskie?

kobieta kupuje buty narciarskie

Jazda na nartach to chyba najpopularniejszy sport zimowy – również w Polsce znajdziemy mnóstwo pięknych miejsc do oddawania się takim aktywnościom. Taki sposób spędzania wolnego czasu zawsze niesie mnóstwo radości i jest doskonałą okazją do przebywania na łonie natury i cieszenia się wspaniałymi widokami. Aby jednak móc czerpać z niego wszystkie te korzyści, należy przede wszystkim odpowiednio się do tego przygotować. Oprócz zdobywanych stopniowo umiejętności od samego początku potrzebne jest dobre wyposażenie.

Odpowiedni sprzęt narciarski to kwestia nie tylko wygody. Takie wyposażenie ma ogromny wpływ także na nasze bezpieczeństwo, bowiem bez dobrych nart i odzieży jesteśmy znacznie bardziej narażeni na różnego rodzaju wypadki i kontuzje. Podobnie jak w przypadku praktycznie każdego innego sportu, również w narciarstwie podstawa to odpowiednie buty. Nawet najlepiej dobrane narty niewiele nam dadzą, jeśli będziemy jeździli w złych butach. Z tego powodu warto poświęcić jak najwięcej czasu na wybór tego elementu ubioru.

Rozmiar i podstawowe parametry butów

Najbardziej oczywistym czynnikiem przy wybieraniu butów jest oczywiście rozmiar. Mimo wszystko przed dokonaniem zakupu zawsze warto założyć dane buty na żywo i sprawdzić, czy stopa jest w nich dobrze osadzona. Rozmiarówki u poszczególnych producentów mogą nieco się od siebie różnić, dlatego też w zależności od marki możemy potrzebować butów w innym rozmiarze. Trzeba też pamiętać, że buty po pewnym czasie rozbijają się, przez co model który na początku wydaje się być idealny, po krótkim użytkowaniu może stać się nieco za duży.

Dobre buty narciarskie muszą być również sztywne, aby zapewniać stopie stabilizację w czasie jazdy. Poszczególne modele są opisywane w specjalnej skali twardości. Z jednej strony sztywne, twarde buty są bardzo dobre, bowiem nie tylko stabilizują naszą nogę, ale również pomagają w energicznych ruchach nartami. Jednocześnie stosowanie twardych butów jest trudniejsze i mniej komfortowe. Z tego powodu osoby początkujące mogą zdecydować się na modele o mniejszym poziomie sztywności.

Buty odpowiednie do rodzaju aktywności

Narciarstwo to sport, który można uprawiać na wiele sposobów – istnieje sporo odmian uprawianych na przykład w różnych warunkach terenowych. Oczywistym jest, że musimy wybrać buty pasujące do konkretnego rodzaju narciarstwa, jakim zamierzamy się zajmować. Dostępne na rynku buty można podzielić w najbardziej ogólny sposób na dwa rodzaje: przeznaczone do jazdy rekreacyjnej oraz dla osób uprawiających narciarstwo bardziej zawodowo.

W pierwszej grupie znajdziemy buty o niższym poziomie twardości. Mogą one nie być odpowiednie do wymagającej jazdy w trudnym terenie, ale jeśli chcemy po prostu dobrze bawić się na stoku, to są one wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Druga kategoria to buty bardziej sztywne, które wymagają już od użytkownika pewnej wprawy.

Buty narciarskie należy zatem dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Wybór w sklepach jest tak szeroki, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie odpowiedniego.