Duża szafa do sypialni – jak wybrać mądrze?

szafa w sypialni

Choć to łóżko jest sercem sypialni, układ polskich mieszkań sprawia, że trudno nam wyobrazić sobie to pomieszczenie bez szafy. Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę w pierwszej kolejności przygotowując się do jej zakupu?

Duża szafa do sypialni – najważniejsze cechy

To wymiar szafy jawi się jako najważniejszy parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę szykując się do jej zakupu. Przyjmuje się, że szafa może sięgać aż po sufit, choć w takim wypadku ważne są nie tylko same jej wysokość i szerokość, ale i rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia. Jeśli drążek do wieszania ubrań będzie wisiał za wysoko, nawet największa szafa nie spełni pokładanych w niej nadziei. Problemem może być także drążek zawieszony zbyt nisko i przyczyniający się do tego, że ubrania nie mogą wisieć w naturalnej dla nich pozycji pionowej chroniącej je przed zagnieceniami.

Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy potrzebna jest nam duża szafa do sypialni, a samo pomieszczenie ma niestandardowe wymiary. Znalezienie idealnego mebla w tak zwanej regularnej sprzedaży jest wówczas wyjątkowo trudne, znacznie lepszą opcją okazuje się więc w takim przypadku postawienie na rozwiązanie na wymiar. Szafy na wymiar nie są nowością, przez lata uchodziły jednak za rozwiązania stosunkowo drogie, a więc skierowane przede wszystkim do najbogatszych grup odbiorców. Dziś odchodzi się jednak od takiego ich postrzegania. Dzięki dużej grupie firm oferujących swoje usługi w tym zakresie, nawet w nietypowej sypialni może pojawić się szafa nie tylko duża, ale również niedroga.

Samo określenie „duża” może być zresztą dość problematyczne, bo dla każdego potrafi oznaczać coś nieco innego. Przyjmuje się zatem, że w sypialni zajmowanej przez jedną osobę powinna mieć przynajmniej 140 centymetrów szerokości, aby możliwe stało się pomieszczenie w niej wszystkich ubrań. Oczywiście, gdy korzysta z niej więcej osób, najlepszą opcją jest postawienie na rozwiązanie co najmniej dwa razy szersze – z odpowiednią liczbą szuflad oraz półek.

Komplet mebli do sypialni z dużą szafą z drzwiami przesuwnymi
Komplet mebli do sypialni z dużą szafą z drzwiami przesuwnymi

Chcąc wybrać mądrze warto zadać też sobie pytanie o to, jak szafa do sypialni będzie wykorzystywana. Jeśli zamierzamy w niej trzymać jedynie ubrania – sezonowe i te noszone regularnie – nie musi być imponująca wielkościowo. Jeśli jednak planujemy uczynić z niej idealne miejsce do przechowywania ręczników, dodatkowych kompletów pościeli, a nawet pojemników na buty – należy uwzględnić to i wybrać jeden z większych modeli. Oczywiście, nie wolno zapominać także o tym, że sypialnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których powinna panować przytulna atmosfera. Warto więc zwracać uwagę także na walory wizualne szafy starając się, aby jej wielkość i styl, w jakim jest utrzymana, nie przytłoczyły pomieszczenia. W tym pomóc może kolorystyka mebla. Jeśli więc duża szafa ma trafić do stosunkowo małej sypialni, doskonałym pomysłem okaże się z pewnością postawienie na jej jasny, neutralny kolor. Neutralne kolory nie przyciągają uwagi, szafa, nawet dość duża, nie zajmuje więc w pomieszczeniu dominującej pozycji. Ciekawym rozwiązaniem może być także inwestycję w szafę z drewnianym frontem, który ociepla wnętrze i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne.

A może szafa wnękowa?

Mówiąc o dużej szafie do sypialni zazwyczaj mamy przed oczami klasyczny mebel z lustrem i drzwiami przesuwnymi. Producenci szaf oferują jednak także przynajmniej kilka niestandardowych rozwiązań, którymi warto się zainteresować. Jednym z najciekawszych jest szafa wnękowa. Przeważnie jest ona promowana jako rozwiązanie idealnie pasujące do sypialni o niewielkim metrażu. Warto jednak zastanowić się nad nią także w większych wnętrzach zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, aby duża szafa nie była meblem najbardziej rzucającym się w oczy. Jej ogromnym atutem jest to, że pozwala na ciekawe zagospodarowanie wolnego kąta. I choć nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, mamy do czynienia z meblem nie tylko eleganckim, ale również wyjątkowo pojemnym. Plusem szafy wnękowej jest także to, że można ją sprawnie połączyć zarówno z komodą, jak i z regałem.