Czym się kierować przy wyborze dentysty?

ząbki młodzika

Wizyta w gabinecie stomatologicznym większości z nas nie kojarzy się najlepiej. Przeważnie wspomina się ją jako doświadczenie okupione bólem i rozczarowaniem. Owszem, obecnie coraz częściej możemy usłyszeć o pozytywnych zmianach dotyczących tych gałęzi medycyny. Gdy jednak zaczynamy interesować się poziomem stomatologii w Polsce szybko orientujemy się, że należy być bardzo ostrożnym unikając uogólnień. Jeden z większych problemów, z jakimi mamy do czynienia dotyczy tego, że na rynku obecni są zarówno dentyści profesjonalni, zadający kłam wyobrażeniom o tym, że walka o piękne zęby jest okupiona cierpieniem, jak i ci, którzy leczą tak, jak robiono to przed czterdziestu laty. O zęby należy dbać – co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, u jakiego lekarza szukać wsparcia chcąc, aby ich stan był idealny.

Trafna ocena już na pierwszy rzut oka

Choć wielu stomatologów zachęca nas do umawiania się na wizyty przez Internet, jeśli interesujący nas gabinet znajduje się niedaleko, zastanówmy się nad tym, czy nie udać się do niego osobiście. Bardzo często okazuje się, że już ocena stanu, w jakim znajduje się poczekalnia, może pomóc nam w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o to, czy rzeczywiście trafiliśmy na miejsce, które ma nas prawo zainteresować. Poczekalnia powinna być pomieszczeniem dobrze oświetlonym, z telewizorem, dostępem do gniazda USB i bezpłatnego Internetu. Może się okazać, że będziemy musieli spędzić w niej nieco więcej czasu, ważne jest więc to, abyśmy dobrze się w niej czuli.

Także informacje o wolnych terminach mogą być dla nas cenną informacją. Jeśli dowiadujemy się, że stomatolog jest skłonny przyjąć się natychmiast, powinniśmy zastanowić się, z czego może to wynikać. Czasem dostępność lekarza jest wynikiem zdarzeń losowych. Jeśli jednak wolne terminy są dostępne zawsze, bez względu na porę dnia i dzień tygodnia, podstawne mogą być obawy o to, czy mamy do czynienia ze specjalistą naprawdę wiarygodnym.

Także rzut oka na gabinet dentystyczny może powiedzieć nam wiele na temat tego, czego powinniśmy się spodziewać i to nawet pomimo tego, że zwykle nie jesteśmy ekspertami zawodowo zajmującymi się leczeniem zębów. Gabinet budzący zaufanie powinien być nie tylko czysty, ale również sterylny. Warto przyjrzeć się też narzędziom, w tym zwłaszcza ich stanowi i położeniu.

Jak rozpoznać dobrego lekarza?

Gabinet i jego otoczenie mogą powiedzieć nam wiele o jakości opieki nad studentami. Nawet najpiękniejsza poczekalnia nie zda się jednak na nic, jeśli dentysta nie jest osobą kompetentną. Przed nawiązaniem współpracy, dobrze jest dowiedzieć się więc jak najwięcej na jego temat. Cenną informacją jest choćby ta, która dotyczy jego wieku, choć z cała pewnością nie należy przypisywać jej kluczowego znaczenia. Młody lekarz może być mniej kompetentny od wiekowego stomatologa zwłaszcza, jeśli ten ostatni poświęca wiele czasu na doskonalenie swojej wiedzy. Dobrym pomysłem będzie więc poszukanie informacji na temat tego, czy lekarz bazuje na wiedzy, którą zdobył na studiach, czy też decyduje się na jej systematyczne poszerzanie.

Jeśli zależy nam na opiece na najwyższym poziomie, zorientujmy się także, jakie cechy charakteru posiada lekarza. Ważne będzie przede wszystkim opanowanie, a jeśli lubimy wiedzieć, co dzieje się właśnie z naszymi zębami – skłonność lekarza do wyjaśniania na bieżąco, czym się zajmuje. Tego rodzaju informacje chętnie przekażą nam byli pacjenci stomatologa.